Gün geçtikçe insanımızın damak zevkine olan düşkünlüğü de artmaktadır. Her yörenin kendine has yemekleri tatlıları bulunmaktadır.  Yörede yaşayan yerli halk tarafından gerek deneme yanılma yoluyla gerekse nesilden nesile aktarma yoluyla yapmış olduğu yemek ve tatlı türleri bulunmaktadır. Tarihi kökeni çok eskilere dayanan tatlı türlerinden bir tanesi İzmir lokma tatlısıdır. Osmanlı dönemlerinde yapılarak saraylarda sevilerek tüketilen tatlılardan bir tanesi olma özelliği taşıyan lokmanın bu anlamda fazlasıyla memnun edici olduğu görülmekte.

İzmir yemek kültürünün vazgeçilmezi konumunda bulunan lokma tatlısının popülaritesi her yeni günde katlanarak artmaktadır. Bakıldığı zaman lezzetli yapısıyla dikkatleri üzerine çekmeyi başarmış bir tatlı türü olma özelliği taşıması nedeniyle geniş bir kitle tarafından tüketilmektedir. İzmirli insanların sık sık tükettiği diğer şehirlerden gelen insanlarında gelmişken yemek istediği tatlı türlerinden olan Saray lokma tatlısının yenilebilecek en güzel yeri her zaman için İzmir olmaktadır. Anadolunun çeşitli yörelerinde çeşitli şekillerde yapılsa da en güzel yeri her zaman için Ege’nin incisi İzmir’dir.

İzmir lokmacılarının bu anlamda teknolojiden de yararlandıkları görülmektedir. Gün geçtikçe gelişen  teknolojinin bu sektörü de ciddi manada etkilediği günümüzde ilkel yöntemler bir kenara bırakılarak daha modern şekillerde üretilmeye başlanmıştır. Hal böyle olunca da her anlamda tatmin edici bir lezzet ortaya çıkmıştır. Böylesine meşhur bir tatlıyı İzmir’e gittiğinizde mutlaka denemiş olmanızı diliyoruz. Çünkü İzmir’de lokma yemek çok başkadır.

İzmir lokmacı ustalarının her geçen gün daha da kendilerini geliştirmeleri ile bu tatlı başka bir hale dönüşmüştür.  Hiç ummadığınız bir anda önce burnunuza kokuş gelir. Kokuyu takip ettiğinizde o muhteşem lezzete de ulaşmış olursunuz. Yapmanız gereken eğer bir sıra varsa onu beklemektir. Daha sonra size ikram edilen lokmayı afiyetle yiyebilirsiniz.

Bazen insanlar lokmacıya yanaşıp İzmir lokma fiyatı hakkında bilgi almak istiyorlar. Bu gibi durumlara tanıklı ettiğimde ortaya ilginç sonuçlar çıkmaktadır. Yani lokma ustası toplu bir fiyat vermektedir. Oysa vatandaş bir tabağın fiyatını öğrenmek istemektedir. Daha sonra fiyat yüksek gelmekte ve bir tabak almakta dahi tereddüt etmektedirler.